Apie koridą


Kaip rašė vienas žymus Ispanijos filosofas bei rašytojas José Ortega y Gasset: „Koridos istorija susieta su Ispanijos, nepažinus pirmosios, bus neįmanoma suprasti antrosios“. Būtent todėl noriu pradėti nuo „seniai seniai“...
Yra daug koridos kilmės teorijų. Vieni sako, kad korida atsirado Romos imperijoje, kiti – kad senovės Egipte, dar kiti tiki, jog tai keltų palikimas.
Antikos laikais visoje Viduržemio jūros zonoje gyvavo buliaus, kaip dieviško gyvūno, garbinimas. Vėliau, romėnų laikais, bulius jau nebelaikytas šventu. Tapo cirko dalimi.
Pirmoji korida istorijoje įvyko 1128 metais karaliaus Alfonso VIII garbei jo vestuvių proga, o vadinamosios „šiuolaikinės“ koridos, t.y. tokios, kokios vyksta dabar, atsirado aštuonioliktame amžiuje, nuo devyniolikto tapo pelningu verslu ir masiniu spektakliu.
Šiandien korida rengiama beveik visoje Ispanijoje (išskyrus Kataloniją, kur korida jau uždrausta įvairių judėjimų prieš gyvūnų žudymą dėka), Portugalijoje, Prancūzijos pietuose, taip pat Ekvadore, Meksikoje, Kolumbijoje, Peru, Venesueloje, Kosta Rikoje... (manėte, kad tik Ispanijoje?)
Taigi kokia yra ta korida? Kas joje dalyvauja ir kas joje vyksta? Prisipažinsiu, anksčiau žinojau tik tiek, jog koridoje yra matadoras su raudona skraiste, bulius ir kad pabaigoje matadoras nužudo bulių. Pasirodo, iš tiesų koridoje dalyvių yra kur kas daugiau.
Vienoje koridoje 3 matadorai kovoja su 6 buliais. Žinoma, ne viskas iš karto – pirmiausia pirmasis matadoras su pirmuoju buliumi, vėliau antrasis su antruoju, ..., paskui pirmasis su ketvirtuoju, ir taip toliau. Taip pat dalyvauja trys vadinamieji banderilleros (šį žodį sunku išversti į lietuvių kalbą, bet užteks jei pasakysiu, kad ispaniškai bandera reiškia vėliavą), susmeigiantys į bulių vėliavėlėmis papuoštas strėles; yra ir du picadores (ispaniškai picar reiškia durti, pjauti) – vyrai ant arklių, badantys bulių su ietimis; taip pat reikalingi nešikai ir vilkimo mulai, kad išgabentų nužudytą bulių iš aikštės; ir žinoma, koridos prezidentas. Tai gali būti kaimo labiausiai gerbiamas žmogus, miesto meras ar panašiai. Prezidentas yra labai svarbus asmuo, be jo korida nevyksta.
Renginys prasideda dalyvių eisena, paskui prezidento simboliškai prašoma rakto nuo durų, kur laikomi buliai. Kai bulius įžengia į aikštę, prasideda kova.
Visa korida susideda iš trijų dalių, vadinamų trečdaliais:
1) lazdų (iečių) trečdalio
2) vėliavėlių trečdalio
3) mirties trečdalio.
Pirmojoje dalyje matadoras mojuodamas raudonu audeklu įerzina bulių, picadores jį susilpnina badydami ietimis. Antrojoje dalyje banderilleros susmeigia į bulių mano jau minėtas vėliavėlėmis puoštas strėles, iš viso tris jų poras. Trečiojoje dalyje matadoras bulių nužudo.
Jeigu žiūrovams patiko, kaip matadoras atliko savo darbą, jie mojuodami baltomis nosinaitėmis prašo prezidento, kad padovanotų matadorui trofėjų. Trofėjai būna viena arba dvi nužudyto buliaus ausys ir daugių daugiausiai (jei koridos metu matadoras tikrai pasižymėjo) uodega.
Mano prezentacijos dalis buvo pristatyti argumentus už koridą. Taigi kokie jie? Pirmiausia, korida yra tradicija, kultūros, kuri išgyveno iki mūsų dienų, išraiška. Taip pat korida yra menas, tarsi spektaklis – spalvų, judesių, vikrumo. Matadorai vilki gražius ir brangius kostiumus, padengtus auksu ar sidabru, dar vadinamus „šviesų kostiumais“, nes juose įsiūti žvyneliai sukuria šviesos atspindžius. Žavi spalvų įvairovė – patys matadorai išsirenka mėgstamą kostiumo spalvą. Populiariausios raudona, purpurinė, šviesiai mėlyna ar ruda. Yra daug mokyklų, kuriose mokoma visų šio amato judesių bei taisyklių. Kaip sako tų mokyklų mokytojai, matadoro profesija yra labai sunki ir joje žaidžiama iš gyvenimo. Todėl tiesa yra ta, kad matadoru negali būti bet kas, juo reikia gimti, bet taip pat svarbu, kad būtų kur mokytis, treniruotis ir formuotis. Ispaniškai sakoma El torero nace y se hace, t.y. matadoru gimstama ir tampama.
Galiausiai, parodžiau susirinkusiesiems 2008 metų vidurio duomenis, pristatančius vadinamąją koridos ekonomiką. Pavyzdžiui, koridos dėka pasipelnė 1.200 įmonių, uždirbta 2.500 milijonų eurų, sukurta 3.700.000 naujų darbo vietų, sulaukta 60 milijonų žiūrovų iš penkių pasaulio žemynų.
Svarbiausias argumentas prieš koridą – gyvūno žudymas - jau nebuvo mano kalbėjimo dalis, tai gal šios temos nevystysiu ir čia. Nenoriu pabaigti įrašo liūdnai...
Tikiuosi, sužinojote, ko nežinoję ir buvo įdomiau, nei atsiversti wikipedijos puslapį ;) o mano egzamino rezulatai jau rytoj, ajajaj, tikiuosi, išlaikiau!

Komentarai

  1. Sveikinu, Rūra. Esu ispanų kalbos dėstytojas (ispanas), gyvenau pirmuosius 18 gynenimo metų Madride prie pat bulių aikštės Las Ventas ir nė vieno karto nemažiau koridos aikštėje, bet gana dažnai per televiziją, nors nesu koridos žinovas. Nesu nei už nei prieš, nors gaila pamatyti kaip kenčia gyvūnas. Sveikinu už straipsnį. turiu pakalbėti apie koridą plačiai publikai, ir pasirinkau kalbėti lietuviškai, ir tavo straipsnis labai padeda atrinkti tinkamiausius žodžius. Un saludo
    Alfonso

    AtsakytiPanaikinti
  2. Labas Alfonso!
    Labai malonu sulaukti komentaro iš tikro ispano :) Iš tiesų, apie koridą kalbama daug ir įvairiai - vieni palaiko, kiti smerkia. Man dar būnant Ispanijoje vienas ispanas pareiškė, kad buvo prieš koridą iki tol, kol jos nepamatė savo akimis. Jis man aiškino, kad gyvūnų žudymas yra normalus dalykas, kad po koridos nužudytas bulius tampa maistu žmonėms kaip kad būna ir su kitais gyvūnais.
    Ačiū už gražius žodžius - tikiuosi, radote reikalingos informacijos. Kaip matau, jau puikiai mokate lietuvių kalbą, tad belieka palinkėti sėkmės pristatyme! Un saludo y mucha suerte :) Ruta

    AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Mandarinai žali!

Vyno ekspertai